Koronavírus znižuje ekonomický rast, v Piešťanoch rúško s filtrom nedostanete
05.03.2020 | 11:23Podľa denníka Pravda nebude výnimkou znižujúcej sa ekonomiky ani Slovensko. Koronavírus neobmedzil iba cestovanie, ale aj medzinárodný obchod, keď k najzasiahnutejším odvetvím by patrili automobilky, ktoré sú od zahraničia závislé. Najväčším ekonomickým partnerom Slovenska je Berlín a každé jeho zabrzdenie cítime výraznejšie ako pri iných trhoch.
Odborníci najčastejšie nový koronavírus prirovnávajú k SARS. V roku 2003 sa v 17 štátoch nakazilo viac ako 8000 ľudí, pričom 774 chorobe podľahlo. Škody 40 miliárd dolárov spôsobili tri okruhy dôvodov. Prvým boli preventívne opatrenia, ktoré boli potrebné prijať pre zastavenie nákazy vrátane izolácie konkrétnych zariadení. Druhým bola zmena správania sa ľudí, ktorí menej cestovali, viac nakupovali potraviny kvôli strachu. Tretím boli zámery zahraničných firiem, ktoré prehodnotili svoje investície v postihnutých krajinách. Všetky okruhy sú aktuálne aj dnes. Pre porovnanie – finančné straty z obdobia eboly v rokoch 2013-2016, ktorá zabíjala najmä v afrických krajinách boli vyčíslené na približne 53 miliárd dolárov. Mortalita v tomto prípade atakovala 40%. V rokoch 2015-2017 sa rozšíril vírus Zika, ktorý bol nebezpečný pre plody u tehotných žien. Aj vírus, ktorý nezabíja, tak dokázal napáchať škody vo výške 18 miliárd dolárov.
Na Slovensku sme nakazeného novým koronavírusom zatiaľ nezaznamenali. Aj keď vo včerajšej diskusii pre .týždeň známy lekár Vladimír Krčméry potvrdil, že sa tak pravdepodobne stane ešte do konca tohto týždňa. „Tým, že v Európe je úroveň demokracie i disciplíny iná ako v Číne, epidémia tu bude dlhšie. Tým, že už z minulosti poznáme nepriateľa, stačí voľne dýchať a nebáť sa,“ hovorí. Zároveň predpokladá, že niektoré miesta budú v prísnej karanténe, inde to bude úplne voľné. „Samozrejme, netreba prepadávať panike. Ak niekto pozerá iba katastrofické filmy, žije potom v atmosfére strachu. Určite však nehrozí potravinová kríza.“ Reagoval tak na situácie vo viacerých častiach Slovenska, keď boli vykúpené potraviny. „Aj za komunizmu sme v obchode našli iba jeden druh šunky a prežili sme,“ dodáva. Vladimír Krčméry zažil 3 epidémie - koronavírus v Hongkongu v roku 2003, vtáčiu chrípku v Kambodži v 2005 a v 2011 epidémiu cholery na Haiti.
Najlepšou prevenciou je podľa Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky vyhýbanie sa a organizovanie hromadných podujatí. Rudolf Jankovič, konateľ piešťanskej firmy GLX s pracovným oblečením, ktorý predáva aj ochranné masky povedal, že rúšky sú vypredané. „Dokonca sme mali príkaz stiahnuť tieto veci zo skladov a poslať naspäť našim dodávateľom. Tieto veci sa dopravným lietadlom hromadne presunuli do zasiahnutých krajín. Vieme tak zabezpečiť iba polomasky a masky, aj tie sú však dnes nedostatkovým a rýchlo sa míňajúcim tovarom,“ hovorí.
Na Slovensku podľa aktuálnych údajov Ministerstva zdravotníctva zatiaľ nebol potvrdený výskyt COVID-19 (koronavírus). Všetkých 247 doteraz preverených vzoriek bolo negatívnych.
Miro Béreš
zdielaj na