V coworkingu začínali aj zakladatelia Instagramu či Uberu
24.10.2019 | 14:18„V coworkingu budujete biznis, pritom sa opierate o rozhľadených ľudí, ktorí sú ochotní s vami spolupracovať. Nasávate dobrú energiu druhých,“ povedal zakladateľ agentúry Evelo Billy Rue na tohtoročnej konferencii TechoCon, ktorá sa zaoberá pracovným priestorom.
Ako to funguje
Zamestnanci viacerých spoločností a nezávislí dodávatelia zdieľajú jedno kancelárske zariadenie. Pokiaľ podniky neplatia za špeciálne stoly príplatok, viacerí pracovníci používajú rovnaké pracovné stanice v rôznom čase. Tento koncept pomohol k úspechu aj mnohým známym firmám ako Indiegogo, Uber či Instagram. Práve zakladatelia sociálnej siete založili túto technickú spoločnosť v spoločnom pracovnom priestore v San Franciscu. Mesto v Kalifornii je považované za kolísku coworkingu. Instagram sa stal natoľko populárny, že sa Facebook rozhodol firmu kúpiť. Zaplatil zaň hotovosťou a akciami s hodnotou až 1 miliardu dolárov. Výhodou zdieľaného pracoviska nie sú len nízke prevádzkové náklady, ale najmä veľká príležitosť na vytváranie kontaktov a sietí či jednoduchý prístup a flexibilné používanie.
Umelci, živnostníci či pracovníci na voľnej nohe pracujú v takýchto priestoroch v ľubovoľnom čase, keď si predplatia deň, týždeň či mesiac. K dispozícii majú spravidla skrinku na odloženie vecí, prístup k internetu, tlačiarni a priestory na stravovanie. Michael Kenny, zakladateľ Co-Merge v San Diegu pre Harvard Business Review povedal, že v posledných dvoch rokoch zaznamenal jeho coworking obrovský nárast zamestnancov veľkých spoločností. „Nezameriavali sme sa na nich, oni prišli sami. Firmy chcú totiž vytvoriť atraktívne prostredie pre zamestnancov, ktorí nepotrebujú pracovať v kancelárii, navyše sa takáto taktika stala súčasťou náborov nových zamestnancov, ktorí si vyžadujú flexibilné pracovné prostredie. Preto u nás stretnete zamestnancov Visa, novinárov Chicago Tribune či finančníkov,“ dodáva.
Coworking už aj v Piešťanoch
Podľa viacerých štúdií má do desiatich rokov pracovať viac ako polovica populácie nezávisle. Z nich sa vyprofiluje 50 percent freelancerov. „Dnes je doba počítačov, niektorí ľudia potrebujú pracovať iba pár hodín denne. Je preto neefektívne prenajímať si kanceláriu,“ hovorí Erik Marek, ktorý so svojim biznis partnerom postavili budovu Floreát Ideapark na Krajinskej ceste, v ktorej má svoje miesto coworkingové pracovisko. „Poznám mnoho Piešťancov dochádzajúcich do Bratislavy, ktorí majú raz za týždeň či dva home-office. Známy mi však povedal, že to nevyužíva, pretože doma pri deťoch je nereálne pracovať.“ Erik Marek tvrdí, že každé mesto potrebuje coworking. „To čo včera fungovalo v Amerike, dnes funguje v Prahe, Bratislave či Piešťanoch a pozajtra to bude fungovať aj vo Vrábloch.“
Cieľom investorov je vytvoriť priestory pre tvorivú komunitu Piešťancov. Veria, že práve v piešťanskom coworkingu vzídu kreatívne a inovatívne startupy, ktorých odrazovým mostíkom môže byť práve zdieľané pracovisko v budove Floreát Ideapark.
Čo je to coworking?
Coworking podľa Wikipedie predstavuje štýl práce a podnikania vo flexibilnom kancelárskom prostredí zdieľanom s ďalšími nezávislými pracovníkmi. Je to taktiež komunita nezávisle pracujúcich ľudí, ktorým spoločné priestory umožňujú zdieľať hodnoty, skúsenosti, nápady a profitovať zo synergického efektu, ktorý prináša sústredenie talentovaných pracovníkov na jednom mieste.
MB
zdielaj na